Ważną częścią misji Banku Gospodarstwa Krajowego jest wykonywanie zadań na rzecz administracji państwowej, polegające m.in. na redystrybucji środków – zarówno budżetowych, jak i pochodzących z innych źródeł. Ma to na celu wsparcie kapitałowe realizacji szeroko rozumianej strategii rozwoju kraju oraz wynikających z niej programów szczegółowych, w tym Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).
W ramach PROW 2014-2020 od lipca 2016 r. BGK udziela pożyczek na finansowanie kwalifikowalnych kosztów operacji realizowanych przez JST oraz LGD. Środki na ten cel pochodzą z budżetu państwa.
JST oraz LGD mają możliwość realizacji projektów w zakresie budowy lub modernizacji dróg lokalnych, gospodarki wodno-ściekowej, inwestycji w obiekty pełniące funkcje kulturalne lub kształtowania przestrzeni publicznej, inwestycji w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów, ochrony zabytków i budownictwa tradycyjnego, wdrażania lokalnych strategii rozwoju.
Dzięki preferencyjnym pożyczkom w ramach PROW 2014-2020, gminy mogą realizować zadania przyczyniające się do wzrostu jakości życia na obszarach wiejskich. Zadania te stanowią:
Zadania realizowane przez LGD w ramach projektów grantowych, z wykorzystaniem wyprzedzającego finansowania ze środków PROW 2014-2020, pozwalają na zachowanie dziedzictwa lokalnej kultury, tradycji, obyczajów, świadomości historycznej mieszkańców oraz dorobku kultury materialnej (np. zakup strojów i instrumentów dla lokalnej kapeli oraz chóru), wspierają aktywizację seniorów (np. dzięki warsztatom i szkoleniom poświęconym integracji społecznej i kulturalnej) oraz umożliwiają organizację zajęć sportowych. Tym samym następuje pobudzenie aktywności społeczności lokalnych oraz rozwój przedsiębiorczości społecznej na obszarach wiejskich, co przyczynia się do budowania kapitału społecznego.
W ramach PROW 2014-2020, wg stanu na koniec 2018 r.: